Zemský ráj to na dohled?/ Petr Erbes, Anna Klimešová, David Košťák, Adam Skala

Anotace

Divoké historky na horizontu událostí.

Vesmírná groteska, jevištní báseň o konci světa nebo futurologický kongres?

Tři zastavení na horizontu budoucnosti. Čekají nás blízká setkání vzdálených nadějí nebo život v paralelních světech našich černých děr?

Tři mladí režiséři Zuzana Burianová, Honza Holec a Anna Klimešová se třemi nadějnými autory Adamem Skalou, Davidem Košťákem a Petrem Erbesem se pod uměleckou režijní supervizí Martina Františáka utkají s časem, který možná přijde nebo už možná dávno odešel na jinou planetu, aniž jsme si toho všimli. Zuzana Burianová s Adamem Skalou se rozhodli pro žánr tzv. „existenciální grotesky“  s pracovním poditulem  …o budoucnosti pro chudý… Honza Holec s Davidem Košťákem se pokusí dohlédnout k Ráji 2.0 a ohledat novou krajinu, kterou lze těžko popsat slovy. Do třetice Anna Klimešová s Petrem Erbesem vezmou budoucnost do svých rukou a uspořádají vědeckou konferenci s vesmírně nesmírnými objevy, dojde možná i na mumifikaci. Stav beztíže mezi jednotlivými částmi zajistí Martin Františák a K. H. Mácha.

Těšte se na střet s budoucností, která může být zábavná i krutá, na prostor plný otázek a neviditelných hranic, který se bezpochyby neobejde bez jemné optiky Hubbleova dalekohledu a smyslu pro humor.

Adam Skala a kolektiv: Kindervajíčko

Vesmírná groteska z blízké minulosti, přítomnosti i budoucnosti.

Znuděný sourozenecký pár si krátí čas pitím piva, díváním se na televizi a „louskáním“ jednoho kindervajíčka za druhým. Nuda blízké budoucnosti ovšem skončí ve chvíli, kdy v jednom vajíčku naleznou stroj času, který je posune o dvacet minut do minulosti. Tam ovšem potkávají své minulé já. Co teď? Jak z toho ven?

David Košťák: Ráj 2.0.

Jevištní báseň o světě bez signálu.

Příroda řekla: „I já jsem Bůh“ a odmítla člověku dál sloužit. Poslední přeživší lidská kolonie na planetě se snaží obnovit alespoň trochu něčeho živého a rostoucího. Nastane ještě někdy doba plodnosti?

Petr Erbes, Anna Klimešová: Ȍlmrich

Zemi už dávno spálilo slunce a zalehl písek. Lidstvo ve snaze o přežití učinilo exodus na měsíc Phobos. Ovšem 2000 let poté si nikdo není jistý proč a zda je Země skutečně pramatkou obyvatel Měsíce. Vše má odhalit unikátní archeologický nález. Koho našli pod dvaatřicet metrů hlubokou vrstvou písku? Možná dojde i na mumifikaci.

K. H. Mácha, David Smečka: Hvězdný svit

Vesmírné intermezzo – poselství o zemi, lidech, o čase.

Máchův Máj netřeba představovat. Mnozí jsme s jeho těžce naučenými verši a se zaťatými pěstičkami stáli u tabule. Snad v nás uvízl kus nádherné mateřštiny a možná i kus planoucího rebelova srdce. Máchovým Májem budeme protkávat inscenaci o budoucnosti. Třeba právě tento básnický text je ten pravý k zaslání poselství o zemi, lidech, o čase, který by bylo dobré uložit do černé skříňky a vyslat jej nekonečným vesmírem vstříc jiným časům a galaxiím. Aby vesmírem plula zpráva o tom, že zde je čas, a také o tom, jak tajemná jsou na Zemi svítání i soumraky. A aby se o nás lidech co nejvíce dozvěděli.

Pozor! Součástí inscenace je i expozice artefaktů z planety Země, konaná roku 4019 na Phobosu. Výstavu kurátorsky zaštítil přední historik z měsíce Phobos. Nenechte si ujít ve spodním foyer divadla Reduta!